вторник, 9 юни 2015 г.

Румънският парламент не разреши наказателно преследване срещу премиера Виктор Понта

Щастлив е, отърва кожата.
Долната камара на румънския парламент отхвърли искането на главния прокурор за започване на наказателно преследване срещу премиера Виктор Понта, предаде Аджерпрес.


На 5 юни прокурорите от Националната дирекция за борба с корупцията обявиха, че Понта е заподозрян в корупция, включително като съучастник в укриване на данъци от 2007 до 2008 г., докато е бил депутат.

Понта е заподозрян още в конфликт на интереси и пране на пари. Президентът Клаус Йоханис призова премиера да подаде оставка. Юридическата комисия на Камарата на депутатите изготви вчера доклад, в който се препоръчва искането на главния прокурор да бъде отхвърлено. Този доклад бе подложен днес на гласуване в пленарна зала и получи 231 гласа срещу 120. Премиерът Понта коментира, че това е един „нормален резултат“, съобщава Аджерпрес.

 „Искам и вярвам, че парламентът и правителството имат задължението да спазват конституцията и да защитават най-вече другите“, каза още той. По-рано днес Понта обясни, че е обмислял да подаде оставка, след като бе информиран за разследването, но е решил да остане, за да осигури политическа стабилност в страната, предаде АП. Премиерът подчерта, че оставка на неговото правителство би причинила „политическа криза от три, четири, пет месеца“. Понта заяви още, че ще сътрудничи на прокурорите и отрече да е извършил нещо нередно. Той посочи, че ако беше министър, щеше да подаде оставка. Премиерът заяви, че очаква да оцелее след вота на недоверие, внесен от опозицията, който ще се гласува в петък, допълва Ройтерс.

Според Понта с гласуването в петък ще бъде сложен край на продължилата една седмица политическа криза. „Обменният курс на леята, всички данни, които се отнасят до доверието на инвеститорите в Румъния, трябва да бъдат променени, затова е много важно да покажем, че не става дума за дългосрочна криза“, заяви Понта пред журналисти. Днешното гласуване е основна тема на медиите в Румъния. Откакто бе обвинен, премиерът не прави нищо друго, освен да търси подкрепа както в партията, така и в парламента, пише „Адевърул“. Мнозинството на неговата Социалдемократическа партия (СДП) в юридическата комисия на Камарата на депутатите веднага се задейства и повика премиера на изслушване няколко часа по-късно.

Понта се защити за няколко минути, което бе достатъчно за депутатите юристи да отхвърлят искането на главния прокурор за започване на наказателно преследване, пише вестникът. Според изданието Понта е искал да уреди проблемите си с правосъдието гласуването на вота на недоверие срещу кабинета, като целта на това бързане е колкото е възможно да се намалят атаките срещу него.

Мнозинството на СДП ще го спаси от наказателно преследване, а Понта ще може да каже, че е бил в ръцете на парламента, който е гласът на народа, пише „Адевърул“, като се позовава на източници от СДП. Също вчера Понта свика в Букурещ всички важни лидери на управляващата партия, за да им покаже, че няма от какво да се страхуват по отношение на оставането на власт на СДП, въпреки повдигнатите му обвинения. След заседание от два часа и половина Понта получи подкрепата на всички социалдемократи без изключение, пише „Адевърул“.

За да бъде сигурен, че никой няма да надигне глас на заседанието, Понта бе поканил лидерите на партиите от управляващата коалиция Габриел Опря, Калин Попеску Таричану и Даниел Константин, които увериха СДП в своята лоялност, пише „Адевърул“. Същевременно премиерът заплаши опозицията с репресии, ако призовават хората на улицата, за да протестират срещу правителството, пише „Путеря“. Понта призова съпредседателите на опозиционната Национално-либерална партия да проявят разум и „да не палят страната“. В противен случай, каза премиерът, ще се обърнем към главния прокурор, за да приложи съответните предвиждания от Наказателния кодекс. На практика Понта заплаши либералите с 10-20 години затвор, защото става дума за националната сигурност, пише „Путеря“, като анализира члена от НК, на който се позова Понта.

Министърът на правосъдието Роберт Казанчук също заплаши лидерите на опозицията, като отбеляза, че „организирането на незаконни политически прояви с цел възпрепятстване на упражняването на власт от парламента или правителството може да доведе до понасяне на наказателна отговорност“. В. „Ромъния либера“ определя тези заплахи като „първа крачка към диктатура“. В коментар, озаглавен „един копи-пейст (copy-paste) Чаушеску“ вестник „Гъндул“ посочва, че Понта е болен от власт и заплашва със затвор хората, които се осмелят да излязат на улицата, за да поискат оставката му. Подобно на Николае Чаушеску, Понта не иска да си тръгне, ако не бъде „отхвърлен“ от неговото Велико Национално събрание, пише „Гъндул“.

Положението с румънския премиер, заради предявените му обвинения, привлече вниманието и на партньорите на Румъния в ЕС. Председателят на Европейската народна партия Жозеф Дол коментира: „Неприемливо е премиерът на една страна да заплашва мирни протестиращи с наказателни санкции“. Той каза още, че представителите на правителството не би трябвало да използват парламентарното мнозинство за собствени цели. Лидерът на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер поиска вчера ситуацията с румънския премиер да бъде обсъдена в Европейския парламент, а председателят на ЕП Мартин Шулц предложи това да стане в Комисият

Няма коментари:

Публикуване на коментар