сряда, 10 юни 2015 г.

Богданов: Румъния трябва да върне богослужението на български

Българската делегация в Букурещ
Народният представител от „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ Красимир Богданов участва в делегация, водена от председателя на Народното събрание Цецка Цачева
, при официално посещение в Румъния.
В българското посолство се състоя среща с лидерите на български организации в Румъния. Присъстваха Лука Велчов - председател на Демократичния съюз на българите, Антон Канчев - председател на Федерацията на българските общности в Румъния, Николае Миркович - българският депутат в румънския парламент, Георги Наков – заместник-председател на Съюза на банатските българи и кмет на община Стар Бешенов.
Те поставиха много въпроси, свързани с положението на българите в Румъния, облекчаване на процедурата за получаване на българско гражданство, проблемите с българските имоти и богослужението в румънската столица.
На срещи с председателите на Парламента и Сената на Румъния, с министъра на външните работи, с президента Клаус Йоханис и Патриарха на Румънската православна църква Данаиил от българска страна благодариха за решението на местния парламент за признаването на 24-ти май за Ден на българския език в Румъния. Едновременно с това беше поставен въпросът за възстановяването на богослужението на български език в Букурещ.
Българската църковна общност в Румъния има своите многогодишни традиции и здрави основи още от времето на Възраждането. Към момента по официални данни българите в страната са около 8 хиляди души. По неофициални – те са десетки пъти повече. През 1954 г. църквата „Св. Илия” в Букурещ е определена за място, в което да се осъществява богослужение на български. Десетилетия наред храмът е център на духовния живот на българската общност в румънската столица. През 2009 г. под предлог за предстоящи ремонтни дейности храмът е затворен и службата на български е прекратена, разяснява депутатът от Патриотичния фронт.
Вече седем години въпросът не може да бъде решен поради нежелание и протакане от румънска страна. Същевременно в София съществува румънска църква, в която се проповядва на румънски език. Явно правят опит да обвържат проблема с българското богослужение с необоснованите претенции за изучаване на румънски в някои училища в Северна България, смята Богданов.
Той припомни, че в преброяването на населението в България от 2011 г. едва 32 души са заявили като „майчин“ език румънския. Въпреки това, в София функционира румънското училище „Михай Еминеску“. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар