понеделник, 8 юни 2015 г.

Не спазваме "румънския модел", но хукнахме за евтина храна на север от Дунав

Букурещ стана любима дестинация на българина 
Намаляването на ДДС в Румъния с 15% от началото на месеца кара българите да прескачат до северната ни съседка за евтина храна, съобщава Нова телевизия. В Калафат, само на няколко километра от Видин през Дунав мост 2, цените са много по-изгодни, отколкото у нас.


Заради свалянето на ДДС-то местните продукти са поевтинели от 5 и 15%. По сергиите на зеленчуковия пазар в Калафат могат да се намерят пресни картофи по 30 стотинки, диня по 1,30 за килограм, краставици под 70 стотинки и домати от 1,50 до 2,50 лева. Продуктите за приготвянето на една баница в Румъния струват 14 леи или обърнати в български пари - 7 лева.

В България баницата ще ни излезе с 15% по-скъпа. Затова търговците във Видин са готови да пазаруват не от български борси, а от румънски. Пречка за пазарния туризъм обаче е закриването на редовната автобусна линия Видин - Калафат. За това много нашенци от района отиват в съседния град през новия мост на Дунава с колело, защото е безплатно. Иначе с автомобил таксата е 24 лева. Румъния стана интересна още преди време за родните търговци на хляб. Заговори се за редовни доставки на хляб и хлебни изделия в градовете покрай общата ни граница. Причината е, че съседните отдавна намалиха ДДС-то на насъщния.

Допреди няколко години имахме и други дестинации за евтин пазар. На връщане от Гърция, преди да я удари кризата, бе изгодно да си пазаруваме перилни препарати, зехтин и някои храни дори. По едно време дори бензинът там бе малко по-евтин.След това тенденцията се обърна. Сега южните ни съседи от северните райони на Гърция масово пазаруват в Петрич, Сандански и други наши градове близо до границата. Преди време в завода на голяма задокеанска фирма за безалкохолни напитки в Солун вдигнаха стачка заради големите доставки от България. Те подбивали цената им в магазините в района. Друга дестинация за изгодно пазаруване на българина е Западна Европа.

Пътуващите по-често в тази посока и сега предпочитат да си купуват дрехи от честите разпродажби в големите им търговски вериги, които предлагат много по-изгодни цени, отколкото в родината.

Няма коментари:

Публикуване на коментар